Tehnologie (184757)

Tehnologie, inovatie si impactul lor real.
Mihai Dimian anunta ca isi va dona salariul de ministru, dupa criticile ca a ignorat discursul unei eleve de clasa a V-a

Mihai Dimian anunta ca isi va dona salariul de ministru, dupa criticile ca a ignorat discursul unei eleve de clasa a V-a

Ministrul interimar al Educaţiei, Mihai Dimian, a anunţat că va lucra fără plată în zilele rămase din acest mandat, donând salariul Aşezământului de copii „Sf. Ierarh Leontie”. Reacţia acestuia vine după criticile care i-au fost aduse miercuri, când a ignorat discursul unei eleve de clasa a V-a, care vorbea despre problemele din sistem, în Parlament.

Eleva de clasa a V-a, discurs in lacrimi despre presiunea din scoala, in timp ce ministrul Educatiei statea pe telefon

Eleva de clasa a V-a, discurs in lacrimi despre presiunea din scoala, in timp ce ministrul Educatiei statea pe telefon

O elevă de clasa a V-a a vorbit emoționant, marți, la o dezbatere din Parlament despre sănătatea mintală a copiilor, descriind presiunea uriașă pe care elevii spun că o resimt la școală și acasă. În timp ce fata le spunea participanților că elevii sunt judecați constant și împovărați de teste și teme, ministrul Educației, Mihai Dimian, a fost surprins în repetate rânduri privind telefonul mobil în timpul discursului, după cum se vede în transmisiunea live a evenimentului organizat de Comisia pentru Învățământ din Senat.

Cum explica ministrul Educatiei momentul in care se uita la telefon in timp ce o eleva tinea un discurs: „De la 2:00 m-am trezit”

Cum explica ministrul Educatiei momentul in care se uita la telefon in timp ce o eleva tinea un discurs: „De la 2:00 m-am trezit”

Ministrul Educației, Mihai Dimian, a făcut precizări după ce a fost surprins uitându-se la telefonul mobil în timpul discursului-manifest al unei eleve de clasa a V-a. Momentul s-a petrecut la o dezbatere din Parlament despre sănătatea mintală a copiilor, în cadrul căreia copila a vorbit despre presiunea uriașă pe care elevii spun că o resimt la școală și acasă.  Într-o declarație pentru Digi24, ministrul a explicat că a anunțat încă de la început organizatorii că nu poate participa mai mult de o oră la dezbatere, având o zi foarte aglomerată.

Premierul Ungariei exprima solidaritatea cu Romania. „Unitatea Europei si a NATO este mai importanta ca niciodata”

Premierul Ungariei exprima solidaritatea cu Romania. „Unitatea Europei si a NATO este mai importanta ca niciodata”

Prim-ministrul ungar Peter Magyar şi-a exprimat vineri solidaritatea cu România în urma incidentului în care o dronă rusească a căzut pe un bloc de apartamente din Galați, el declarând că unitatea Europei şi alianţa NATO sunt „mai importante astăzi ca niciodată”.Magyar a mai spus că Ungaria condamnă „în termenii cei mai fermi” toate atacurile care pun în pericol populaţia civilă şi duc la încălcarea teritoriului şi spaţiului aerian al unui stat suveran membru al UE şi NATO.