Ministrul german al Afacerilor Externe, Johann Wadephul, a condamnat „comportamentul iresponsabil” al Moscovei.
„Rusia continuă să amenințe securitatea noastră colectivă. Răspunsul nostru este unitatea. Suntem solidari cu România”, a adăugat șeful diplomației germane pe rețeaua de socializare X, promițând că Germania va „continua să consolideze apărarea Ucrainei și a Europei în cadrul NATO”.
