„Atacul cu drone rusești de ieri subliniază încă o dată că unitatea Europei și a NATO este astăzi mai importantă ca niciodată. În România, în orașul Galați, două persoane au fost rănite în urma unei explozii, după ce o dronă rusă a lovit o clădire de locuințe.
Ungaria condamnă cu cea mai mare fermitate orice atac care pune în pericol populația civilă și care duce la încălcarea teritoriului și a spațiului aerian al unui stat membru suveran al UE și al NATO.
Ungaria își exprimă solidaritatea cu România. Le urăm celor răniți o însănătoșire cât mai rapidă și susținem anchetarea completă a incidentului”, a scris Magyar în pagina sa de Facebook.
La rândul său, ministrul de Externe al Ungariei, Anita Orban, a exprimat solidaritatea cu România în urma incidentului, reluând afirmațiile premierului din mesajul acestuia.
