ACTUALIZARE 21:08 Mihai Alecu, directorul general al RAR a reacționat transmițând că Regia funcționează în baza unui cadru legal care o obligă să taxeze funizarea de date către Primărie, pentru că solicitarea „implică consum de resurse umane și financiare ce presupun costuri pentru regie”. Totodată, Alecu îi atrage atenția lui Ciucu că „denigrarea imaginii RAR în spațiul public nu este o acțiune pozitivă la adresa instituției fără a fi probată și discreditează pe nedrept Regia în fața publicului!”.
Prezentăm mai jos reacția integrală a directorului general la RAR, Mihai Alecu:
„Cu stimă, domnule primar general al Capitalei! Din păcate, sunt nevoit să vă răspund public, în aceeași manieră în care dvs. aduceți acuzații public față de instituția pe care o conduc, fără a avea șansa unei discuții instituționale în prealabil, pentru a vă putea explica de ce noi, RAR, suntem obligați să vă percepem această sumă!
Registrul Auto Român este o Regie a statului autofinanțată, care trebuie să respecte OUG 109/2011 ce presupune îndeplinirea indicatorilor cheie de performanță. Prin urmare, are un altfel de regim față de instituțiile publice ale statului, așa cum bine știți!
Într-adevăr, oferim acces gratuit la datele tehnice pe care le deținem instituțiilor publice conform protocoalelor încheiate cu acestea, date pe care le avem ca autoritate desemnată de Registrul Auto Național. Doar ca în acest caz, dvs. ați solicitat date statistice care implică consum de resurse umane și financiare ce presupun costuri pentru regie. Motiv pentru care suntem obligați să tarifăm aceste date statistice, tocmai pentru ca alte instituții ale statului să nu le încadreze ca prejudicii pentru regie și implicit pentru bugetul statului român. (așa cum bine știți, regiile statului român platesc către bugetul de stat 90% din profitul obținut) Pentru anul 2025, RAR va plăti către bugetul statului, în următoarea perioadă, aproximativ 240.000.000 lei vărsământ și 48 .000.000 lei impozit pe profit, o marjă de profit de cca 45% și asta doar datorită și prin grija managementului de a reduce cheltuielile și a maximiza profitul. Și știu ca vă doriți ca proiectul PICA- Planul Integrat de Calitate a Aerului să fie finalizat cu succes (plan care are o finanțare de 2 milioane de lei), si pentru care am purtat o corespondență de un an de zile, și care trebuie finalizat în următoarea perioadă. Însă nu înseamnă că RAR este vinovat de blocarea lui pentru ca tarifează, cu o sumă modestă datele cerute. Colegii mei au muncit mult timp la strângerea datelor necesare și daca RAR nu ar tarifa aceste activitati, ele vor fi considerate prejudicii si imputate conducerii instituției de organe de control.
Domnule primar general, Doresc doar să vă atrag atenția ca denigrarea imaginii RAR în spațiul public nu este o acțiune pozitivă la adresa instituției fără a fi probată și discreditează pe nedrept Regia în fața publicului!Vă înțeleg și apreciez maxim dorința de a finaliza proiecte benefice pentru locuitorii Capitalei, categorie din care și eu fac parte de 24 de ani, dar vă rog să fiți prudent cu ce afirmați in spațiul public și să vă documentați înainte de a face declarații nefondate la adresa altor structuri ale statului român.
Vă doresc succes în realizarea tuturor proiectelor și putere de muncă! Și să știți că Registrul Auto Român, în rigorile legii, vă stă la dispoziție în tot ceea ce privește domeniul nostru de activitate! Eu, personal, în calitate de Director General, vă stau la dispoziție să vă lamuresc cu tot ce aveți nevoie astfel încât să rectificați cele afirmate si să putem colabora eficient în interesul publicului”.
Știrea inițială.
„«Ce bine e când instituțiile statului comunică și împărtășesc date pe subiecte importante, ca să fundamentăm decizii cu impact asupra a milioane de oameni.» Asta mi-ar fi plăcut să spun după ce am solicitat RAR să ne dea STATISTIC numărul de mașini pe fiecare normă de poluare. În schimb, putem intra în posesia datelor pentru suma de 66.232 lei, TVA inclus. Mișto, nu?”, a scris Ciprian Ciucu pe pagina sa de Facebook.
Mesajul său continuă acuzând RAR de corupție:
„Asta din partea uneia dintre cele mai corupte instituții din România: vedem în fiecare zi în trafic masini care scot fum gros de eșapament, ce ne omoară cu zile, în timp ce întodeauna «au rar-ul»”.
