Cand va fi lansata noua platforma digitala din Sanatate. Alexandru Rogobete: „Pacientul isi va putea vedea dosarul electronic”
Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, anunţă că, în câteva luni, va fi disponibilă noua platformă digitală din domeniul sănătăţii, care va conecta atât furnzorii, cât şi pacienţii. „Pacientul îşi va putea vedea, într-un final apoteotic, după 36 de ani, dosarul electronic”, afirmă ministrul, precizând că, în 2-3 ani de zile, sistemul de sănătate din România va fi transformat cât de mult se poate în zona digitală.
