„Iertați-mă, dar narativul ăsta, recunosc, nu l-am urmărit. Astăzi, am stat cu mult peste plăcerea mea pe televiziuni. Faptul că un coleg sau domnul Grindeanu n-a spus că este dronă rusească... Eu cred că înainte de a ne pronunța ca oameni politici, trebuie să avem informații clare din partea instituțiilor statului”, a spus primarul Ionuț Pucheanu.
Cosmin Prelipceanu a explicat că pe tema aceasta există communicate oficiale ale CSAT și MApN.
„Dacă MApN a ieșit cu un astfel de comunicat, atunci iau de bună o astfel de comunicare și, într-adevăr, cel mai probabil. putem spune, fără doar și poate, că suntem într-o formă de agresiune directă sau indirectă din partea Rusiei”, a afirmat primarul.
Citește și
Drona prăbuşită la Galaţi era rusească, confirmă NATO
