Una dintre principalele atracții turistice din Brașov, platforma Belvedere, va fi înlocuită din cauza degradarii.
„Autoritatile locale au restricționat accesul pe această platformă, din cauza pericolului. Bucăți de beton s-au desprins și asta reprezintă un risc pentru turiști”, transmite jurnalistul Digi24, Bianca Venter.
„Cred că ar putea fi modernizată, eu știu, securizată. Nu mi s-a părut, când am fost, că exista foarte multă securitate, mai ales în zona aceea a abruptului”, spune o localnică.
„Era destul de multă lume acolo, era frumos să mai mergi să vezi Brașovul”, povestește cineva.
„E necesar să fie refăcută. Dacă e vorba de o perioadă de timp, nu e cu supărare”, concluzionează altcineva.
Autoritățile locale spun că e necesară intervenția de infrastructură, pentru consolidarea platformei.
„CLSU a decis închiderea acestei platforme și realizarea unei noi platforme din lemn stratificat. Această soluție a fost aleasă în primul rând pentru că e prietenoasă cu mediul, dar și pentru că durata de realizare a noii platforme va fi destul de mică”, transmite purtătorul de cuvânt al Primăriei Brașov, Sorin Toarcea.
Platforma a fost amenajată în 1905, ca parte a unui restaurant, care a ars în urma unui incendiu. Localul nu a mai fost reconstruit și a rămas doar platforma, care în timp a devenit principalul punct de belvedere al orașului.
reporter: Bianca Venteroperator: Dan Dascălu
