Autoritățile daneze se confruntă cu un val tot mai mare de condamnări în dosare de furturi din locuințe și magazine, în care cetățeni români apar frecvent în anchete și hotărâri judecătorești. Potrivit unor statistici oficiale și investigații din presa daneză, rețele mobile ar acționa organizat pe teritoriul regatului, vizând cu precădere bijuterii și bunuri de mare valoare ușor de valorificat. Fenomenul este descris ca unul în creștere și greu de controlat, iar poliția admite că se confruntă cu dificultăți majore în oprirea acestui tip de criminalitate, care se extinde în mai multe regiuni ale țării, se arată într-un reportaj al televiziunii locale TV2.
Hoții români acționează pe scară largă în Danemarca. Anul trecut, 1.376 de cetățeni români au fost condamnați pentru furt sau spargere în această țară. Este o cifră mai mult decât dublă față de anul 2020, iar datele preliminare pentru 2026 arată că numărul continuă să crească.
Citește și:
Bande de infractori români și albanezi, care evită controalele la frontiere și dau spargeri în locuințe, din nou vedete în presa din UK