Kenneth Iwamasa, în vârstă de 60 de ani, i-a administrat lui Perry ketamină și a colaborat cu doi medici pentru a-i furniza actorului droguri în valoare de peste 50.000 de dolari în săptămânile dinaintea morții, potrivit procurorilor. Acesta nu avea pregătire medicală.
Matthew Perry a fost găsit mort în jacuzzi-ul din curtea casei sale din Los Angeles, în octombrie 2023.
Iwamasa a pledat vinovat în august 2024 pentru conspirație în vederea distribuirii de ketamină care a dus la moarte și risca până la 15 ani de închisoare federală.
Pe lângă pedeapsa de 3 ani și 5 luni de închisoare, el a primit doi ani de eliberare supravegheată și o amendă de 10.000 de dolari. Acesta urmează să se prezinte la închisoare pe 17 iulie.
Citește și: Moartea lui Matthew Perry: Un fost producător de la Hollywood a fost condamnat la doi ani de închisoare
În fața instanței din Los Angeles, Iwamasa și-a cerut scuze familiei actorului.
„Îmi pare extrem de rău pentru tot. Regret pentru tot restul vieții mele”, a spus Kenneth Iwamasa, care a adăugat că speră să devină „un exemplu de avertizare” pentru alții.
Judecătoarea Sherilyn Peace Garnett a subliniat că inculpatul cunoștea problemele de dependență ale actorului și a încercat să ascundă probe după moartea acestuia.
Familia lui Matthew Perry a transmis scrisori instanței, exprimând lipsa de compasiune față de Iwamasa.
Sora actorului a scris că acesta „a abandonat o persoană vulnerabilă într-o situație periculoasă”, în timp ce mama lui a spus că asistentul a trădat încrederea familiei și a contribuit direct la tragedie.
Anchetatorii au stabilit că actorul a murit din cauza efectelor acute ale ketaminei, iar înecul a fost un factor contribuitor.
Citește și: Petreceri cu elita de la Hollywood și secretele „Reginei Ketaminei”: Noi dezvăluiri despre furnizoarea de droguri a lui Matthew Perry
Judecătoarea a precizat că Iwamasa a continuat să îi administreze drogul chiar și în ziua morții și a încercat să șteargă dovezi ulterior.
Cazul a implicat cinci inculpați care au pledat vinovat și anume o femeie supranumită „Ketamine Queen” a fost condamnată la 15 ani de închisoare, doi medici au primit pedepse cu închisoarea și arest la domiciliu, iar un alt intermediar a fost condamnat la doi ani de detenție.
Autoritățile americane susțin că grupul a exploatat dependența actorului pentru profit, ceea ce a dus la moartea sa prin supradoză.
