La 90 de ani, Amalia-Susana Tușa este cea mai vârstnică studentă din România. S-a înscris la facultate la 87 de ani, hotărâtă să recupereze timpul pierdut, iar acum este în ultimul an.Amalia-Susana Tușa - studentă: De la facultate le-au rămas 3 locuri la buget și m-au întrebat dacă nu vreau să vin. Cum să nu, că asta a fost visul meu întotdeauna.
În tinerețe, și-a dorit să studieze Dreptul. Nu a putut însă din cauza regimului comunist, pentru că tatăl său a fost arestat.După o viață întreagă a ajuns, în sfârșit, în băncile facultății. Amalia-Susana Tușa - studentă: Nu lipsesc de la cursuri, întotdeauna am fost cu memoria și cursurile le-am frunzărit numai așa. E și foarte palpitant să fii cu 90 de colegi care sunt la 20-25 de ani. Au crezut că sunt bunica cuiva. Nu, dragă, că sunt colega voastră.
Studentă: Am avut de învățat de la dânsa foarte multe, din punct de vedere moral, pentru că ne ridică tot timpul moralul când suntem stresați, supărați.
Student: O bucurie. E și un model, pe lângă că e prezentă la cursurile noastre, se implică și are o activitate atât științifică, cât și un devotament de neimaginat.
Amalia-Susana Tușa - studentă: Întotdeauna am plâns pentru note. În anul 1 am terminat cu 9,17 media, în anul 2 cu 8,65 pentru că am avut o divergență cu un profesor și mi-a dat un 5. Amalia se pregătește să susțină lucrarea de licență. Teofil Tia - decan Facultătea de Teologie Ortodoxă Cluj-Napoca: Făceam calculul, ziceam va fi licențiată la 90 de ani, o vârstă robustă, lucruri frumoase și de impact. Și ne-a bucurat foarte mult. Apoi am știut că ține într-adevăr de firea dânsei.
Acum ia în calcul și să se înscrie la masterat.
Amalia-Susana Tușa - studentă: Să trăiești viața că-i frumoasă și depinde de noi cum o facem.
