„Purtătorul de cuvânt al Ministerului de Externe qatarez Majed Al-Ansari a negat marţi că ţara sa ar fi oferit 12 miliarde de dolari Iranului pentru a încheia un acord cu SUA, denunţând în acelaşi timp încercările de a „sabota” acest posibil acord şi eforturile diplomatice în curs de desfăşurare, relatează EFE, preluată de Agerpres.„Informaţiile care sugerează că Qatarul ar fi 'oferit' 12 miliarde de dolari Iranului pentru a asigura un acord nu sunt pur şi simplu adevărate, fiind răspândite de către părţi care încearcă să saboteze acordul şi să submineze eforturile diplomatice în curs de desfăşurare în vederea dezascaladării şi a stabilităţii regionale”, a transmis Al-Ansari într-o postare pe platforma X.Qatarul joacă un rol diplomatic şi îşi coordonează acţiunile cu partenerii săi regionali, un rol „bine stabilit şi documentat public”, a menţionat el, dezminţind informaţiile apărute în presă, potrivit cărora Doha ar încerca să rezolve războiul început de SUA şi Israel împotriva Iranului prin alte mijloace.„Astfel de naraţiuni nu sunt decât încercări disperate de a păta reputaţia Qatarului ca facilitator de încredere al păcii internaţionale”, a insistat acelaşi purtător de cuvânt.