Explozie urmata de incendiu intr-un bloc din Bals: 5 persoane transportate la spital. A fost activat Planul Rosu. Focul a fost stins
O explozie urmată de un incendiu a avut loc, joi, la o garsonieră din Balș, județul Olt, în urma căreia două persoane au suferit arsuri, iar alte trei au făcut un atac de panică, toate fiind transportate la spital. Autoritățile au activat Planul Roșu de Intervenție. Doar circa 30% dintre garsoniere funcționau pe rețeaua de gaz, pentru restul din ele erau folosite butelii, a anunțat purtătorul de cuvânt al ISU Olt, Alin Băsășteanu, la Digi24. Focul a fost stins, a adăugat el. Primarul din Balș Cătălin Rotea a precizat, la Digi24, că oamenii afectați de incident vor primi ajutoare de urgență și primăria a pus deja la dispoziție locuri de cazare pentru ei.
