Politica (184757)

Decizii, declaratii si context din politica interna.

Propunerea ministrului Sanatatii dupa cazul copilei moarte la dentist. Rogobete a lansat consultari in mediul online: Mi-a venit o idee

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, a propus, vineri seară, ca anumite intervenţii stomatologice care necesită anestezie generală să se efectueze în spitalele publice de urgenţă. El a recunoscut că o asemenea idee nu ar putea fi implementată peste noapte, însă a iniţiat o consultare pe Facebook pentru a afla mai multe opinii.

China si-a indemnat cetatenii sa evite vizitele in Japonia

Guvernul chinez şi-a îndemnat vineri cetăţenii să evite vizitele în Japonia, după recente remarci ale prim-ministrului nipon Sanae Takaichi privind potenţiala implicare a Japoniei într-o situaţie de criză legată de Taiwan, relatează Kyodo.

Guvernul prezinta saptamana viitoare noul proiect care taie pensiile magistratilor. Bolojan mizeaza pe „buna-credinta” a CSM

Premierul Ilie Bolojan a anunțat, vineri, că noul proiect privind pensiile magistraţilor, elaborat după ce Curtea Constituţională a respins forma iniţială propusă de Guvern, va fi prezentat la începutul săptămânii viitoare. „Buna-credinţă şi colaborarea loială se vor vedea şi din termenul în care CSM va da un răspuns la cererea de aviz a Guvernului pe proiect”, precizează şeful Executivului.

Mesajul Oanei Toiu, dupa o discutie telefonica cu omologul ucrainean: „Sa protejeze nevoile comunitatii vorbitoare de limba romana”

Oana Țoiu, șefa diplomației române, și Andrii Sybiha au avut vineri, 14 noiembrie, o discuție telefonică, catalogată de ministrul ucrainean de Externe drept „importantă”. Cei doi oficiali au vorbit despre intensificarea atacurilor Rusiei împotriva Ucrainei, dar și despre școlile cu predare în română din Cernăuți.

Clinica unde a murit fetita de 2 ani avea campanii agresive de promovare. Copila a mai fost sedata la inceputul acestui an

O banală anestezie a ucis o copilă de numai doi ani, într-o clinică privată din centrul Capitalei. Primele rezultate ale autopsiei arată că fetița avea afecțiuni medicale și nu ar fi trebuit anesteziată. Cine a greșit? Clinica nu avea autorizație sanitară de funcționare, potrivit informațiilor Digi24. Iar inspecția Sanitară de Stat amendase aceeași clinică, în ianuarie, pentru că avea probleme cu sterilizarea instrumentelor. Ministrul Sănătății acuză nerespectarea protocoalelor, autorizații emise ilegal și funcționarea improvizată a multor unități medicale private. Câți români merg însă la medic după ce verifică legalitatea acestora? Cine îi protejează pe pacienți de tragedii? Acum, doi tineri părinți își plâng copilul de numai doi ani. L-au dus la medic să îl facă bine, pleacă acasă cu el în coșciug.