Cristian Mungiu cere ca Sala Palatului sa fie folosita de cineasti pentru premierele romanesti. „Doar 50 de orase mai au cinematografe”
Într-o conferință de presă desfășurată la București, Cristian Mungiu, câștigător cu „Fjord” al unui Palme d′Or la Cannes, a avertizat că din ce în ce mai puține localități au cinematografe și a cerut ajutorul autorităților pentru ca Sala Palatului să devină un loc în clare cineaștii din România să poate organiza premiere.
