„Fondul clasei” ar putea intra in legalitate din aceasta toamna. Contributia parintilor: practica veche, dar ilegala
Fondul şcolii şi al clasei este o practică veche în şcolile româneşti, dar ilegală, pentru că nimeni nu controlează ce se întâmplă cu banii. Remus Pricopie vrea ca, din următorul an şcolar, fiecare instituţie să aibă o asociaţie de părinţi cu personalitate juridică şi cont bancar. Acestea vor putea primi donaţii, iar donatorii vor putea verifica destinaţia banilor.
